Mesafeli Satış Sözleşmesi

Bu Ön Bilgilendirme Formu, Siz Saygıdeğer TÜKETİCİ’ler (“KULLANICI” ya da “ALICI” olarak da anılabilecektir) ile SATICI arasındaki Mesafeli Sözleşme’nin kurulması öncesinde TÜKETİCİ’nin bilgilendirilmesi amacı ile hazırlanmıştır.

1. SATICI’nın isim, unvan, açık adres, telefon ve varsa diğer erişim bilgileri:
Nanu Bedtime Tekstil Sanayi ve Tic. Ltd. Şti. (SATICI)

Gaziosmanpaşa /6290497704

Adres : Göktürk Merkez Mah. İstanbul Cad. İkinci Kartal Sokak
Başaran Plaza Giriş Katı Göktürk/ Eyüp-İstanbul

Web adresi : www.nanubedtime.com

E-posta : info@nanubedtime.com

2. Sözleşme konusu mal/ürünlerin temel nitelikleri:
Tüm hakları SATICI’ya ait “www.nanubedtime.com” adresli internet sitesi üzerinden bebek, çocuk ve ev tekstil ürünleri, mobilya, aksesuarlar ile bunlarla sınırlı olmaksızın satışa sunulan mal/ürünlerdir. Sözleşme konusu mal/ürünlere ilişkin bilgiler ile bunların temel
özelliklerini www.nanubedtime.com adresinden öğrenebilir, inceleyebilirsiniz. Bazı ürünler el yapımı olduğu için Site’de resmi yayınlanan ürün ile bire bir aynı olmayabilir veya hafif değişiklikler içerebilir.

3. Tüm vergiler dâhil olmak üzere mal veya hizmetin Türk Lirası olarak satış fiyatı:
Mal/Ürünlerin tüm vergiler dahil olmak üzere Türk Lirası üzerinden belirtilen satış fiyatları, ilgili mal/ürünler için tek tek www.nanubedtime.com adresinde belirtilmiştir.
SATICI’nın fiyat dahil tüm taahhüt ve/veya vaatleri ön bilgilerin verildiği ve mesafeli satış sözleşmesinin yapıldığı anda geçerli olup sonrasında değişebilecektir.

4. Ödeme ve teslim veya ifa ile ilgili bilgiler:
KULLANICI, www.nanubedtime.com internet sitesinden kredi kartı (Visa, MasterCard), Payu ile yahut PayPal ile ödeme yapmak sureti ile mal/ürün/hizmet satın alabilir.

Mal/ürün sevkiyatları, KULLANICI’nın ön sipariş verme hali hariç olmak üzere, siparişin verildiği tarihten itibaren 10 iş günü içerisinde tamamlanacaktır. Bu süre sevkiyatlarda bir sorun yaşanması durumunda, Tüketici Mevzuatına uygun olarak siparişin iletildiği günden itibaren azami 30 güne kadar uzatılabilir olup; ayrıca KULLANICI’ya daha önceden yazılı olarak veya bir sürekli veri taşıyıcısıyla bildirilmek koşulu ile 30 günlük süreye ilaveten on gün daha uzatılabilir. KULLANICI tarafından satın alınan mal/ürüne ilişkin varsa kargo bedeli ilgili sipariş onaylanırken KULLANICI bilgisine sunulur ve onay dahilinde sipariş tutarına ilave edilir. Böyle bir durumda siparişiniz adresinize ulaştığında kargo yetkilisine kesinlikle ödeme yapmayınız. Kargo size teslim edildiğinde kolide ezilme, deformasyon, ıslaklık ya da mal/ürüne zarar verebilecek bir durum söz konusu ise, kargo görevlisi ile birlikte koliyi açarak ürünlerinizin durumunu kontrol ediniz. Ürünlerde bir hasar gördüğünüz durumda, ürünleri teslim almayıp kargo yetkilisinden tutanak tutmasını isteyiniz. Tutanak tutulan ürünler kargo firması tarafından Şirketimize ulaştırılacak ve tarafımızdan ürünlerin değişimi yapılacaktır.

5. Cayma hakkının kullanılmasının şartları ve bu hakkın nasıl kullanılacağı:
KULLANICI, sözleşme konusu mal/ürünün kendisine ve/veya gösterdiği adresteki kişi/kuruluşa teslimi tarihinden itibaren 7 (yedi) gün içinde cayma hakkına sahiptir. Cayma hakkının kullanılması için bu süre içinde SATICI’ya yukarıda belirtilen adres ve numaralar üzerinden faks, e-posta veya telefon ile bildirimde bulunulması ve mal/ürünün ilgili mevzuat hükümleri çerçevesinde kullanılmamış, paketi açılmamış, etiketi kesilmemiş, ürün zarar görmemiş, yıkanmamış olarak, teslim edildiği orijinal haliyle ve/veya tekrar satılabilir konumda, orijinal kutusu, ambalajı, varsa standart aksesuarları ve/veya promosyonu ile birlikte eksiksiz ve hasarsız olarak SATICI’ya gönderilmesi şarttır. Bu hakkın kullanılması halinde, mal/ürün bedeli KULLANICI’ya iade edilir. Cayma hakkının kullanılması halinde KULLANICI’ya fatura aslının geri gönderilmesi şarttır. Fatura aslı gönderilmez ise KDV ve varsa sair yasal yükümlülükler iade edilmeyecektir. Cayma hakkı kullanılarak iade edilen mal/ürünün kargo bedeli SATICI tarafından web sayfasında ilan edilen kargo firması ile geri gönderilmesi halinde SATICI tarafından karşılanacaktır. Diğer kargo firmaları ile gönderimde kargo ücreti kabul edilmemektedir. Özel istek ve talepler uyarınca üretilen veya üzerinde değişiklik ya da ilaveler yapılarak kişiye özel hale getirilen ya da niteliği itibariyle ve/veya hijyenik nedenlerle iade edilemeyecek olan bir ürün söz konusu olduğunda ve genel olarak ürün kullanıldığında ya da kullanılmamış olsa dahi ambalajından çıkarılmaması gerekliliği bildirilen ürünler ambalajından çıkarıldığında iade hakkı kullanılamaz. Cayma hakkının kullanılması halinde;

a) KULLANICI’ya veya onun bildirdiği yukarıda bilgisi bulunan üçüncü kişiye teslim edilen ürünün faturası, (İade edilmek istenen ürünün faturası kurumsal ise, geri iade ederken kurumun düzenlemiş olduğu iade faturası ile birlikte gönderilmesi gerekmektedir. Faturası kurumlar adına düzenlenen sipariş iadeleri İADE FATURASI kesilmediği takdirde tamamlanamayacaktır.)

b) Fatura üzerinde yer alan iade ile ilgili kısımların KULLANICI tarafından doldurulması zorunludur.

c) 7 (Yedi) günlük süre içerisinde iade edilecek ürünlerin kutusu, ambalajı, varsa standart aksesuarları ile birlikte olarak teslim edilmesi gerekmektedir. Ürünle birlikte hediye verilen satışlarda, cayma hakkı kullanılır ise hediye de KULLANICI tarafından iade edilecektir. Cayma hakkının kullanılmasını takip eden 10 (On) iş günü içerisinde ürün bedeli KULLANICI’ya ÖDEDİĞİ ŞEKİLDE iade edilir.
KULLANICI’nın ücret ödemeden gönderim yapabilmesi için gönderim öncesinde SATICI’nın websitesinde sipariş durumu bölümünde bulunan iade süreçlerini tamamlayarak ilgili Kargo Firmasından gönderim numarası alması gerekmektedir.

d) Ürün SATICI’ya iade edilirken, ürünün teslimi sırasında KULLANICI’ya ibraz edilmiş olan orijinal faturanın da iade edilmesi gerekmektedir. Ürünle beraber iade edilecek olan faturanın iade bölümü doldurularak ve KULLANICI tarafından imzalanarak iade edilecektir.
Mal veya hizmete ilişkin fiyat dâhil taahhütlerin geçerlik süresi:
SATICI’nın fiyat dahil tüm taahhüt ve/veya vaatleri ön bilgilerin verildiği ve mesafeli satış sözleşmesinin yapıldığı anda geçerli olup sonrasında değişebilecektir.

6. Tüketicilerin şikâyet ve itirazları konusunda başvuruların, Bakanlıkça her yıl Aralık ayında belirlenen parasal sınırlar dâhilinde tüketicinin mal veya hizmeti satın aldığı veya ikametgâhının bulunduğu yerdeki tüketici sorunları hakem heyetine veya
tüketici mahkemesine yapılabileceğine ilişkin bilgi:
KULLANICI’nın şikayet ve itirazları konusunda yapılacak başvurular bakımından, her yıl Aralık ayında Sanayi ve Ticaret Bakanlığınca ilan edilen parasal değere kadar Tüketici Hakem Heyetleri ile KULLANICI’nın veya SATICI’nın yerleşim yerindeki Tüketici
Mahkemeleri yetkilidir.

İŞ BU ÖN BİLGİLENDİRME FORMUNDA BELİRTİLEN BİLGİLER UZAKTAN İLETİŞİM ARAÇLARINA UYGUN OLARAK VE İYİ NİYET İLKELERİ ÇERÇEVESİNDE 6 Mart 2011 TARİH VE 27866 SAYILI MESAFELİ SÖZLEŞMELERE DAİR YÖNETMELİK HÜKÜMLERİNE UYGUN OLARAK VERİLMEKTEDİR.