Gece Korkuları…

Gece Korkuları…
30/06/2017 NANU BEDTIME
In Nanu

Çocuklar karanlıktan neden korkarlar?
Gecenin gündüz kadar normal olduğunu nasıl öğretmeliyiz çocuklarımıza?
Bu konuda yapılan yanlışlar nelerdir?

Bebeklikten itibaren ortaya çıkan çeşitli korkular vardır, bu normal gelişimin bir parçasıdır aslında. Ani şekilde ortaya çıkarlar, ve kendiliğinden kaybolurlar. ‘Korku’ kavramına ebeveyn olarak nasıl bir anlam yüklendiğiniz önemli. Genelde çocuklar korkmaktan korkarlar. Aslında, korku kendimizi savunmamızı sağlayan bir mekanizmadır ve anlamı vardır. Bulunduğumuz duruma uygun tepki vermemizi, bizi tehdit edici bir durum karşısında kendimizi korumamızı sağlar. İnsanların bildikleri veya bilmedikleri, görünen veya görünmeyen tehlikeler karşısında gösterdikleri en doğal tepkidir. Korkular, anne babayı endişelendirmemelidir.
Çocuklar karanlıktan korkarlar, çünkü bilinmeyenden korkarlar, tıpkı yetişkin gibi. İzlediklerinin, duyduklarının, hayal güçlerinin etkisi altında kalırlar. Çocukların tüm duygularının kabul edilmesi, bu duyguların fark ettirilmesi gerektiği gibi; hem bu konuda hem de genel olarak yapılan hata, çocuklara duygularını bastırmalarına, duygularını inkar etmelerine sebep olacak şekilde tepki gösterilmesi: “korkacak bir şey yok, bebek misin, bundan da korkulur mu, erkekler korkmaz…, buna da ağlanır mı, ağlayacak bir şey yok….” şeklindeki yanlış yönlendirmeler çocuğun kendi duygularından uzaklaşmasına, başkalarının duygularını doğru yorumlayamamasına da sebep olur.

Çocuğa korkmasının doğal olduğunu ve geçeceğini anlatın. Kendinizden veya başkalarından örnek vererek onu rahatlatabilirsiniz: “Bu korkuyu hisseden tek kişi sen değilsin, senin yaşında çocuklar bazen korkabilirler, çok doğal, zamanla geçecek.” diyerek onu anladığınızı gösterin.
Çocuğunuzun korktuğu şey hakkında bilgiye ve kontrole sahip olması çok önemlidir. Bu nedenle korktuğu şeyi tanıması için onunla ilgili bilgilendirin. Mesela gök gürültüsünden korkan bir çocuk için, gök gürültüsünün oluşumunu anlatan bir kitap göstererek bunun doğal ve normal bir şey olduğunu gösterin. Karanlıktan korkuyorsa, bunun bir renk olduğunu anlatın, koyu bir renk ve bu koyu renkte (zifiri karanlık değilse) gözlerimizin aslında görebildiğini ona gösterin. Karanlıktan korkan çocuğa yönelik; karanlıkta eşya görme, gölge oyunları, yanında bir el feneri taşıması gibi çözümler rahatlatıcı olabiliyor. Örneğin odasının karanlık olmasından korkuyorsa, çocuğa onunla bir oyun oynayacağınızı, bu oyunun karanlık korkusunu küçülten, yok eden bir oyun olduğunu söyleyin. Öncelikle, odanın ışıkları açıkken odadaki eşyaları beraber sayın, nerede ne var söyleyin. Ona haber vererek, ışığı kapatacağınızı ve gözün koyu renge alışması için zamana ihtiyacı olduğunu ve aslında etrafa koyu renk hakimken de görme yetisinin olabileceğini anlatın. Işığı kapatıp (gerekiyorsa bu esnada elini tutun), karanlıkta kimin daha çok eşya görebileceğine yönelik bir yarışma yapabilirsiniz.Karanlıkta benzettiği eşyaları, lambayı açıp bakarak kontrol edip, karanlıkta farklı bir eşyayaya benzettiği şeylerin “ışık oyunu” olduğunu anlatabilirsiniz.Böylelikle çocuğunuza, korkularıyla baş edebilmesinin en iyi yolunun onlardan kaçmak değil; onlarla mücadele etmek olduğunu gösterin.

Çocuğunuz karanlıktan korkuyorsa odasına bir gece lambası koyun ama ışığının yüksek olmamasına dikkat edin çünkü uykunun kalitesini olumsuz yönde etkileyip gece uyanmasına yol açabilir. Bir fener yardımıyla “gölge oyunu” oynayarak, yarattığınız gölgelerin hangi nesnelere ait olduklarını tahmin etmeye çalışabilirsiniz.Ayrıca saklambaç oynayıp, dolap gibi karanlık yelerde beraber saklanabilir veya bir çadır kurup içinde ailece piknik yapabilirsiniz. Böylelikle, karanlıkta olmanın keyifli ve eğlenceli bir durum olabileceğini gösterebilirsiniz.
Çocuğunuz hırsızdan korkuyorsa kapıyı onun kilitlemesini, panjuru onun kapatmasını, her yerin kapalı olup olmadığını onun kontrol etmesini sağlayarak, ortamın güvenliğine dair ikna olmasına destek verebilirsiniz.

Çocuğunuza; korktuğu zaman başvurabileceği yöntemler öğretebilirsiniz: Örneğin derin nefes almak, şarkı mırıldanmak, dua etmek, çok sevdiği bir masal kahramanını düşünmek veya onu mutlu eden anıları hatırlamak. Ayrıca, çocuğunuzun korkuyla baş etmek için harcadığı çabaları takdir ettiğinizi söyleyerek ve cesaretlendirerek yardımcı olabilirsiniz.
Çocuğunuzun korkuları günlük yaşantısını olumsuz yönde etkiliyorsa, bu durum 6 aydan uzun bir süredir devam ediyorsa ve kaygı düzeyinin çok fazla arttığını düşünüyorsanız, bu konuda çocuğunuzun profesyonel yardım almasını sağlamanız önemlidir.

LAYZA OVADYA
Uzman Psikolog ve Eğitim Danışmanı

Comments (0)

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*