Doğru uyku alışkanlığı

Doğru uyku alışkanlığı
30/06/2017 NANU BEDTIME
In Nanu

Bebeğinizin sağlıklı bir uyku alışkanlığı geliştirmesi için öncelikli olarak bebeğinizin /çocuğunuzun yaşına uygun yaklaşımlar hakkında bilgilenmek ve aile düzeninizi dikkate almak çok önemlidir.

 

Bebeğinizin uyku davranışını “uyku eğitimi” adı altında ezbere yaklaşımlarla şekillendirmek yerine doğru bilgilerle, içgüdülerinize güvenerek şekillendirin.

Uyku öğrenilen bir alışkanlıktır, bebeğiniz zamanla uykuya dalmayı ve uykuyu devam ettirmeyi öğrenecektir. Ancak bu konuda sizden yardım beklemektedir.

Bebeğiniz için uykuyu kolaylaştıran ortamlar hazırlamak ve yaşına uygun yaklaşımları uygulamak yeterli olacaktır. Unutmayın doğru yaklaşımlarla bebeğiniz yaşı ilerledikçe uyku alışkanlığında daha da başarılı olacaktır.

Amacınız bebeğin kendi başına uykuya dalması, devam ettirmesi aynı zamanda uyumaktan keyif alması, uyku zamanının huzurlu geçmesi olmalıdır. Uyku zamanı bebek için çok önemli bir zaman dilimidir. Hem fiziksel olarak vücudunun ihtiyaç duyduğu bir dönemdir hem de duygusal olarak pek çok beceriyi gerçekleştirme şansı bulmaktadır. Bunlar anneden ayrılabilme becerisi, kendini sakinleştirebilme becerisi ve ilerleyen yaşlarla birlikte kaygıları ile başa çıkma becerisi olarak sayılabilir.

Bebek uykusu hakkında bir kaç temel bilgi paylaşarak devam edelim:

Hiçbir bebek hatta hiçbir yetişkin bütün gece boyunca uyumaz. Uyku süresi boyunca yaşlara göre farklılık olmasına rağmen en az 3-4 kere uyanırlar.

Bebeklerin uykusu yetişkinlerin hatta çocukların uykusundan bile farklıdır. Bu nedenle bebek uykusunu iyi anlamak gereklidir. Bebekler derin uykuya dalmadan önce yaklaşık 20 dk hafif uyku dönemine girerler. İşte bu yüzden yatağa konduklarında hemen uyanırlar J. Bir kaç ay sonra bu hafif uyku süresi azalır ve daha çabuk derin uykuya dalabilir hale gelirler. Bebeklerin aynı zamanda kısa uyku döngüleri vardır. Bir bebek derin uykuya daldıktan yaklaşık 50 dk içerisinde tekrar hafif uyku dönemine girer ve dışarıdan gelen uyaranlara daha hassas olur. Bu nedenle genellikle tekrar derin uyku dönemine giremeden uyanırlar. Bebeğinizin derin uykudan hafif uykuya geçmeye başladığını onu yakından gözlemleyerek anlayabilir, hafif kıpırdanmalar başladığında usulca pışpışlayarak, elinizi sırtına koyup sıcaklığınızı hissettirerek tekrar derin uykuya geçişine yardımcı olabilirsiniz. Zamanla bu derin uyku süresi uzayacak ve bebeğiniz derin uyku-hafif uyku geçişlerini kendisi yapabilmeye başlayacaktır.

Uyku da kendi başına yemeyi öğrenmek gibi çocuğunuzun öğrenmesi gereken ve zamanla gelişen bir alışkanlıktır. İşin sırrı sabırlı olmak ve doğru – bebek/çocuk merkezli yaklaşımları uygulamaktadır.

 

Uzman Psikolojik Danışman Nilcan Kuleli Sertgil

012 Gelişim Destek Merkezi

www.gelisimdestek.com

Comments (0)

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*